ALMANYA'YA GİDEN DOKTORLARIN GİRDİĞİ FSP SINAVININ DETAYLARI

Türkiye’deki ekonomik koşullar, doktorlara, sağlık çalışanlarına saldırılar, daha iyi bir yaşam ve çalışma şartları nedeniyle Almanya'yı seçen Türk doktorların sayısı her geçen gün artıyor. Türk doktorlar Almanya'da çalışmak için TUS benzeri bir sınav olan FSP'ye giriyor.

GÜNDEM 28.06.2022, 10:53 Beyza Canpolat
ALMANYA'YA GİDEN DOKTORLARIN GİRDİĞİ FSP SINAVININ DETAYLARI

Türk doktorların hayali artık TUS (TIP'ta uzmanlık sınavı) değil, FSP (Fachsprachprüfung- Almanca uzmanlık sınavı).

Türkiye'de TIP fakültesine başlayan veya eğitimini sürdüren birçok Türk doktor, paralel olarak Almanca öğrenmeye başlıyor.

ALMANYA'YA NASIL GİDİYORLAR?

Türkiye'de dönem dönem yapılan bu sınav için kurslara giden Türk doktorlar, iş davetiyesi almışsa, sınav sonunda Almanya'da hemen göreve başlıyor.

Almanya'ya giden doktorların sayısı ise dönem dönem Türk Tabipler Birliği tarafından açıklanıyor. Şu ana kadar 4 bini aşkın Türk doktorun Almanya'ya gittiği sanılıyor.

Bu ülkeye gitmek isteyen doktorların oluşturdukları sosyal medya ağlarındaki doktor sayısı ise 10 bine yakın. Almanya'ya giden Türk doktorlar alanlarına, çalışma yıllarına, uzmanlıklarına göre 4000 ile 10.000 Euro arasında brüt maaş alıyorlar. Almanya'nın doktor açığını kapatıyorlar ve Türkiye'deki açık her geçen gün büyüyor.

Türk doktorların, İstanbul‘daki Almanca uzmanlık sınavı hazırlığından bir görüntü.

İŞTE ÖRNEK SORULAR

Hazırlık kurslarında ve sınavlarında, doktorlara örnek vaka veriliyor ve bununla ilgili teşhis soruluyor, tedavi sürecini yazmaları ya da ne gibi testler gerektiği soruluyor.

İşte o örneklerden biri:

“Sayın meslektaşımız, Bayan Michaele Schutz 35 yaşında, 1.70 cm boyunda ve 95 kilo. Dün öğle saatlerinde karnının alt kısmında bir ağrı ve krampla bize geldi. Hastanın bildirdiğine göre, sabah karnının orta bölümünde başlayan ağrı, alt sağ tarafa doğru yayılmış. Ağrının derecesi sorulduğunda ’10 üzerinden 8′ diyor. Ayrıca ayağa kalktığında ağrısının daha da arttığını söylüyor. Ayrıca dünden beri başka semptomlardan da şikayetçi, bunlar bulantı ve kusmaymış. Hastanın önceki rahatsızlıkları; sırt ağrısı, baş ağrısı, çocukluğundan beri nefes darlığı ya da akciğer problemi, 13 yıl önce menisküs ameliyatı. Ayrıca daha önceki tedavilerde ateşi yükselmiş, tuvalete çıkışı normal ve hafif kırgınlığı varmış.”

Almanya’da Doktorluk İçin FSP Eğitimi

Tıp Almancası yeterliliği için FSP (Fachsprachprüfung) hazırlık eğitimi B2-C1 seviyesinden sonra alınmaktadır. Tıp Almancası eğitimleri ikiye ayrılır. Telc Medizin B2-C1 Eğitimi ya da FSP Eğitimi olarak tamamlanabilir. FSP sınavına istediğiniz kadar girebiliyorsunuz ancak zaten çok iyi bir derecede C1 seviyesine kadar Almanca eğitimi aldıysanız ve en az 3 ay süreli FSP hazırlık eğitimini de tamamladıysanız FSP sınavını rahatlıkla verebilirsiniz. Sınavı FSP hazırlık eğitimi almadan geçmek neredeyse mümkün değildir ancak iyi bir hazırlık eğitiminin sonunda FSP sınavını genellikle bir kez sınava girerek hekimler geçmektedir.

Almanya’da Doktorluk İçin Ne Kadar Sürede Almaca Eğitimi Tamamlanabilir

Hiç Almanca bilmeyen biri sistematik olarak iyi bir öğretmen ve kurumdan eğitim alırsa genellikle 7-9 ay içinde C1 seviyesinde Almanca eğitimini tamamlayıp C1 belgesini almaktadır. Dil öğrenmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri araya zaman girmeden tüm seviyeleri kursun süre ve standardına göre tamamlayabilmektir. Ara verildiğinde ya da kopuk bir Almanca öğrenme süreci içine girilirse C1 seviyesine gelmek gereksiz yere 2-3 yıla kadar çıkabilir. Bu nedenle kursa başlayacağınız zaman neden bu eğitimi almanız gerektiğini ve ne kadar sürede tamamlamanız gerektiğini net olarak bilmek zorundasınız. Çünkü sizi hedefinize götüren en önemli konulardan birinin de Almancayı en iyi şekilde öğrenmek olduğunu bilmelisiniz.

Almanya’da Doktorluk Süreci ve Gerekli İşlemler

Bu yola çıkarken Alman devletinin yavaş ilerleyen bir bürokrasiye sahip olduğunu öncelikle bilmek çok önemlidir. Bu nedenle sabırlı olmak gereklidir. Hemen Almanya’da doktorluğa başlamak isteyebilirsiniz ancak sırayla yerine getirilmesi gereken işlemlerin tamamlanması gereklidir. Bunun için işlemlerin içerik açısından da usul açısından da olabilecek en doğru şekilde eksiksiz ve hatasız yürütülmesi çok önemlidir. Ülkenizde dil eğitimi alırken bir yandan da işlemlere başlanması sizlere ciddi zaman kazandırmaktadır. Burada zaman planlamasını en iyi şekilde yapmanız gereklidir. Dosyanızı inceleyen memurlar çoğu zaman sizden birden fazla kere belge isteyebilir, yeniden onaylatın, yeniden çevirisini yaptırın diyebilir ya da başka engeller önünüze çıkabilir ancak bu engellere takılmamak ve zaman kayıpları yaşamamak için başından itibaren her işlemi çok doğru ve sistematik yapmak önemlidir. Bu anlamda bir uzman desteği alarak ilerlediğinizde neredeyse hiçbir engele takılmadan süreciniz tamamlanacaktır. Buna rağmen sabır, anlayış ve pes etmemek çok önemlidir. Günün sonunda karşınıza çıkan tüm zorluklara rağmen kariyeriniz ve geleceğiniz için doğru bir adım attığınızı sizde yeniden göreceksiniz. Almanya’da alacağınız denklik size Almanya’dan bir tıp fakültesinden mezun olmuş gibi bir diploma kazandıracak ve diplomanız başka Avrupa ülkelerinde de geçerli olacak. Günün sonunda mesleğinizi nerede yapmak isteyeceğinize kendinizin karar vereceği bir süreç söz konusu ve kazandığınız bu değer paha biçilemez ölçüde önemli bir sonuç elde etmenizi sağlayacak.

Almanya’da Uzmanlık İçin Branş Seçme

Almanya’da doktor olarak çalışmak ya da Almanya’da uzmanlık eğitimi için istediğiniz branşı siz seçebiliyorsunuz. Ülkemizdeki gibi TUS sınavı yok. Approbation alınıncaya kadar Berufserlaubnis (BE) ile çalışabilirsiniz. Approbation alındıktan sonra hangi alanda uzmanlaşmak isterseniz o alanda devam edebilirsiniz. Asistan doktor olarak çalışmaya başlamadan önce bir hastanede hospitasyon için hospitat olarak çalışabilirsiniz. Kurumumuz bu konuda da hizmet verdiği hekimlere gerekli desteği sağlamaktadır. Hospitasyon aşamasında karşılıklı olarak uzlaşma sağlandığında iş sözleşmesi imzalanabilir ve BE ile Approbation alınıncaya kadar çalışabilirsiniz. İstediğiniz sayıda çalışmak istediğiniz alan için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu da Almanya’da çalışmak isteyen bir doktorun kendi istediği bir yerde çalışmasına daha çok imkân tanımaktadır. Özellikle cerrahi branşta staj yaptıysanız ya da intörnlükte cerrahi bir alan seçtiyseniz cerrahi alanları tercih etmek istediğinizde daha avantajlı olabilirsiniz.

Almanya’da Doktorluk İçin Başvuru Sürecinde Önemli Kriterler

Almanya’da doktorluk yapmak için 2 yol olduğundan bahsetmiştik. Biri Kenntnisprüfung diğeri ise Approbation yoludur. Kenntnisprüfung yolunu tercih etmek istediğinizde hedefiniz denklik sınavını geçmeye yönelik olmalıdır ve tüm hazırlıklarınız bunun üzerine yapılmalıdır. Akademik olarak ilerlemeyi planlıyorsanız daha önce yapmış olduğunuz bilimsel çalışmalar ve araştırmaları sunmanız son derece önemlidir. Gutachter ile Approation alınması yolunda ise tüm eğitiminizin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması çok önemlidir. Özellikle cerrahi branşlarda ilerlemek istiyorsanız bu alanlarda öğrenci iken ya da intörnlük zamanında yaptığınız veya yapacağınız her staj sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle Almanya’da doktorluk yapmak istiyorsanız gerekli araştırma ve hazırlıklarınızı daha eğitiminiz ülkenizde devam ederken yamanız ileride sizin işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Almanya’da Uzmanlık Yapmak İsteyen Hekimler Nelere Dikkat Etmeliler Hangi Hazırlıkları Yapmalılar

Almanya’da doktor olarak çalışmak isteyen hekim ya da hekim adaylarının öncelikle bir tek amaca odaklanmaları gereklidir. Hem TUS çalışmak hem yurtdışında doktorluk yapmak için uğraşmak çok verimli değildir. Bu nedenle daha az yıpranacakları bir yol izlemeleri çok daha doğrudur. Almanya’da çalışmak isteyen doktorların TUS yerine Almanca dil eğitimine başlaması ve mümkün olduğunca her yaz Almanya’da staja gitmeleri çok daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Almancayı çok iyi derece öğrenmek için özellikle dil eğitimine yeterince erken başlanması önemlidir.

Almanya’da Hangi Alanlarda Uzmanlık Yapılabilir

Genel itibariyle doktorlar istedikleri alanlarda uzmanlık eğitimi alabilirler. Ancak cerrahi alanlarda bekleme süreleri daha uzun olduğu için Approbation alınıncaya kadar daha rahat branşlarda çalışmaya başlanabilir. Denklik alındıktan sonra asıl istenen alana geçiş yapılabiliyor. Daha rahat bir alanda çalışmak ve tecrübe sahibi olmak bir yandan sınava hazırlanırken de kolaylık sağlamaktadır. Denklik alınıncaya kadar Almanya’da doktorluğa Berufserlaubnis (BE) ile başlamak hem Almancanın gelişmesine hem Alman sağlık sisteminin tanınması ve sisteme dâhil olmaya çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Açık alanlarda maske kullanımı ve HES kodu sorgulamasının kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?
Açık alanlarda maske kullanımı ve HES kodu sorgulamasının kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4